آنالیز سئو

اوایلی که با اینترنت روبه‌رو شده بودیم راستش ما خودمان هم نمی‌دانستیم که با آن چه می‌شود کرد؟ وضعیت محتوای وب فارسی هم مثل امروز نبود یعنی اگر می‌خواستیم هم نهایت سایتی که می‌شد به آن سر زد سایت‌های «تکتاز»، «تکناز» و «بدهی» بود که همین‌ها هم به محض این‌که فیلترینگ راه افتاد فیلتر کردند. در واقع این جوری بود که اگر ما می‌خواستیم از وب، کاربردی هم استفاده کنیم امکانش نبود ولی امروز خب خیلی تفاوت کرده، محتوایی که در وب فارسی تولید می‌شود متنوع و گسترده است و رقابت شدیدی برای جذب مخاطب وجود دارد.
در اقیانوس محتوای وب فارسی، رقابت خیلی شدید شده به شکلی که کلمه به کلمه، جمله به جمله و گاهی حرف به حرف، قیمت‌گذاری می‌شود بر سرش رقابت‌های ناموسی راه می‌افتد و وقتی که سایتی یک رتبه در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل بالا و پایین می‌شود کلی تحلیل و نظریه‌پردازی در موردش ارائه می‌شود؛ این‌جاست که نقش آنالیز سایت و آنالیز سئو سایت مشخص می‌شود.

در آنالیز سایت، معمولا هدف آن است که مشخص شود در دنیای وب، وب‌سایت شما کجا قرار دارد، بررسی رابط و تجربه کاربری، میزبانی و سرعت، راهکار‌های تعاملی با کاربران و … مواردی است که در آنالیز و بررسی سایت مد نظر قرار می‌گیرد. در حقیقت آن چیزی که در آنالیز سایت مد نظر است برخورداری یک وب‌سایت از خط مشی مشخص و یکپارچه است.

چیز‌هایی که در آنالیز سایت در نظر گرفته می‌شود تمامی بخش‌ها و جنبه‌ها در قالب یک مجموعه واحد و به‌مثابه یک سیستم است، سیستمی که امروزه یکی از ارکان مهم هر کسب‌وکاری است.

اما چیزی که این روز‌ها خیلی مد نظر قرار گرفته آنالیز سئو سایت است، به عنوان یک توصیه به شما می‌گوییم که آنالیز و بررسی سئو سایت را از آنالیز و سایت جدا نبینید، سئو هم بخشی از سیستم سایت شماست و گوگل در به‌روز‌رسانی‌هایی که برای الگوریتم‌های موتور جست‌وجو‌گرش می‌دهد روز‌به‌روز به این سمت می‌رود که سایت‌هایی که هدفشان فقط راضی کردن گوگل است و به اصطلاح SEO Freindly رفتار می‌کنند را جریمه کند و از نتایجش کنار بگذارد در عوض سایت‌هایی را به رتبه‌های بالای صفحات نتایج جست‌و‌جو برساند که User Freindly هستند.

یک سئوال اساسی که این روزها پرسیده می‌شود این است که آیا آنالیز سایت و آنالیز سئو سایت فقط با ابزار‌های آنالیز آنلاین رایگان کافی است؟ در پاسخ باید بگوییم که ابزار‌های خوب بسیاری وجود دارد که خوب هستند، اطلاعات کلی مناسبی هم می‌دهند و حتی می‌توانند یک شمای کلی به شما ارائه کنند اما باید توجه داشته باشید که برای داشتن یک آنالیز مناسب و همه جانبه به چیزی بیش از این ابزار‌های رایگان نیاز دارید، ضمن این که جمع کردن تمامی این گزارش‌ها و تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری از آن‌ها بدون شک هنوز هم کار یک نیروی انسانی است که در این حوزه تجربه و تبحر داشته باشد.

بسیاری از ابزار‌های آنالیز سایت که توسط آنالیزور‌ها استفاده می‌شود به دلیل تخصصی بودن، اطلاعاتی خاص را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که نیاز به دانش گسترده‌ای دارد؛ در کنار دانش وسیع، بسیاری از این ابزار‌ها هزینه بالایی دارند که به‌خصوص برای کسب‌و‌کار‌های کوچک اقتصادی نیست و هزینه بازاریابی آن‌ها را افزایش می‌دهد، از این رو بهتر است که اگر هنوز کسب‌و‌کار بزرگی ندارید و هزینه ماهیانه این ابزار‌ها برایتان گران است این کار را به آژانس‌ها و متخصصانی بسپارید که در این زمینه تخصص دارند.

یکی از مواردی که لازم است تا حد زیادی به آن دقت شود داشتن یک استراتژی و خط مشی مشخص برای کسب‌و‌کارتان در فضای وب است، اگر شما این استراتژی، نقشه و خط مشی مشخص را در کسب‌و‌کارتان دنبال کرده باشید آن زمان که به آنالیز سایت نیاز پیدا می‌کنید در واقع هدفتان آن است که بدانید تا چه اندازه در زمینه پیشبرد اهداف و برنامه‌هایتان موفق بوده‌اید اما اگر چنین برنامه و رویکردی نداشته باشید آن زمان که به سراغ آنالیز سایت می‌روید معمولا هدفتان بیش‌تر، آن است که عارضه‌یابی کنید، سایت بیمارتان را درمان کنید و برای نجاتش راهکار بیندیشید در این زمان است که هزینه‌هایی می‌کنید که در واقع هزینه برای درمان است که قطعا از پیشگیری سنگین‌تر است.

توصیه ما به شما این است که زود دست به کار شوید، اگر برنامه مشخص نداشته‌اید و یا داشته‌اید فرقی نمی‌کند، یک آنالیز سایت و سئوی سایت درست و حسابی از افراد کاربلد در این زمینه بگیرید، ما هم در آذرخش اگر افتخار بدهید یک آنالیز کامل در خدمتتان هستیم! با ما تماس بگیرید یا شماره تماستان را برای ما بگذارید.