توسعه وبسایت

 شجره‌نامه‌های قدیمی را دیده‌اید؟ یک درخت خانوادگی که هر شاخه‌اش یکی از اعضای خاندان است و هر شاخه برای خودش شاخه دیگری دارد که ادامه نسل و خانواده را نشان می‌دهد بعضی شاخه‌ها هم که جدیدتر هستند هیچ شاخه‌ای در ادامه خودشان ندارند البته کسانی که ازدواج نکرده‌اند یا بچه‌ای نداشته‌اند هم در این شجره‌نامه‌ها یک شاخه تک هستند، امکانش هم هست که یک گوشه درخت شاخه کم‌تری داشته باشد و یک گوشه، تراکم شاخه‌ای بیش‌تری داشته باشد به شکلی که اصلا سر و شکل و ظاهر درخت را بهم ریخته باشد، حالا اگر بخواهیم ساختار و ساختمان سایت‌ها را هم به چیزی تشبیه کنیم چیزی شبیه شجره‌نامه می‌شود.

تفاوت شجره‌نامه با درختان واقعی این است که درخت‌های معمولی اگر مشکلی نداشته باشند معمولا به یک شکل رشد می‌کنند، ساختار و اندازه‌ها شاخه‌ها تقریبا متقارن است و تاج درخت معمولا به یک شکل قاعده‌مند دیده می‌شود اما در شجره‌نامه یک نفر بچه‌دوست و عیالوار است و شاخه‌های سمت خودش را گسترش می‌دهد، یک نفر هم ممکن است کلا اجاقش کور باشد و هیچ شاخه‌ای به شاخه‌اش الصاق نشود.

وب‌سایت‌ها هم می‌توانند مثل شجره‌نامه باشند، هم مثل درخت‌های طبیعی، اگر برای وب‌سایتتان یک برنامه توسعه مناسب و ساختارمند داشته باشید وب‌سایتی می‌سازید که مثل تاج یک درخت، متقارن و متناسب است اما اگر هیچ برنامه‌ای برای ساخت صفحه‌های سایتتان نداشته باشید، هر تکه سایتتان یک سازی بزند و کلا بی‌نظم و بی‌قاعده باشید بدون شک مثل یک شجره‌نامه بدقواره می‌شود! این جور نیست که اگر شجره‌نامه خانوادگی‌تان بدقواره شد نتوان با آن کاری کرد، می‌توان یک شجره‌نامه جدید با حفظ تناسب شاخه‌ها طراحی کرد که دیگر بدقواره و نامتوازن نباشد و البته در توسعه وب سایت هم همین طور است.

معمولا ابتدای کار که سایتی را ایجاد می‌کنیم به‌خصوص وقتی که تجربه لازم را نداریم و آموزش ندیده‌ایم بدون هیچ حساب و کتابی اقدام به ساخت صفحات در سایت می‌کنیم و بعد از مدتی که کارمان گرفت و سایتمان رشد کرد، تجربه‌دار شدیم و مقداری هم آموزش دیدیم تازه متوجه می‌شویم که چه اشتباهاتی کرده‌ایم.

وقتی که اشتباهاتمان را پیدا کردیم تاسف می‌خوریم که کاش از اول یک برنامه توسعه وب سایت متناسب با نقشی که برای سایتمان تعیین کرده بودیم و نوع محتوایی که می‌خواستیم در آن منتشر کنیم داشتیم ضمن این‌که وقتی به بقیه فاکتور‌های سایتمان هم نگاه می‌اندازیم که باید بر مبنای سازوکاری اصولی طراحی و ایجاد می‌شدند می‌بینیم که در بسیاری از حوزه‌ها عقبیم و از استاندارد‌ها فاصله داریم، حالا چاره چیست؟ به همان راه اشتباهی که تا به امروز رفته‌ایم برویم یا این‌که مسیر را عوض کنیم.

برنامه توسعه وب سایت در واقع همان برنامه‌ای است که شما برای ساخت مسیر مناسب رشد و آینده وب‌سایتتان نیاز دارید؛ این برنامه برای وب‌سایت شما در بسیاری از زمینه‌ها از محتوا گرفته، تا رابط و تجربه کاربری، سرعت وب‌سایت، گرافیک و طراحی و … نقشه راه مشخص می‌کند.

اگر برنامه توسعه سایت را از ابتدا و در کنار و هماهنگی با استراتژی محتوا، استراتژی بازاریابی و … سایت‌تان تهیه کنید و به کار ببرید بدون شک به مشکلات کم‌تری در آینده روبه‌رو می‌شوید اما شاید در ابتدای کار، خودتان هم به درک درستی از کارکرد سایت خود نرسیده‌اید یا مجبورید که در یک دوره‌ای به آزمون و خطا دست بزنید که در این حال تهیه نقشه‌های جامع برای فعالیت در آینده مشکل می‌شود، بنابراین باید در مشورت با یک متخصص در این زمینه برنامه‌ای تهیه کنید که اگر در آینده تمایل داشتید که مسیر توسعه وب سایت را تغییر دهید این امکان وجود داشته باشد.

باید دقت کرد که توسعه وب سایت با رشد آن تفاوت دارد، در رشد هدف شما ساخت صفحات بیش‌تر است به طوری که با توجه به تب فراگیر سئو بتوانید تعداد صفحات ایندکس شده خود در گوگل را بالا ببرید، رشد در همه مراحل سایت با شما همراه است، شما باید با استراتژی‌ای که برای ساخت صفحات مشخص می‌کنید یک برنامه مناسب به منظور ساخت صفحات در وب‌سایتتان داشته باشید.

اما نکته جالبی که در مورد توسعه سایت وجود دارد آن است که مراحل توسعه وب سایت حتی قبل از آن که شما سایتتان را طراحی کنید آغاز می‌شود به این صورت که بسیاری از مواردی که شما باید در طراحی سایتتان در نظر بگیرید و همچنین پژوهش‌هایی که برای طراحی امکانات وب‌سایت صورت می‌دهید بخشی از پروسه توسعه وب سایت است و اتفاقا همین مسئله پاشنه آشیل بسیاری از سایت‌هاست چرا که مدیران سایت فکر می‌کنند که توسعه وب سایت یک امر متاخر است که زمانی لازم است که سایت بخشی از راه را رفته، محتوایی را آماده کرده و منتشر کرده و حالا برای دور جدید کار نیازمند یک برنامه توسعه است که همان طور که گفتیم این نگاه اشتباه است!

برنامه توسعه وب سایت آن زمان که بعد از طراحی وب سایت و مدتی بعد از کار کردن آن طراحی می‌شود گاهی تا آن‌جا پیش می‌رود که تیم توسعه مجبور می‌شود کل وب‌سایت را تغییر دهد اما این تغییر مثل بازسازی برخی از منازل مسکونی قدیمی می‌ماند که باید با حفظ اسکلت و چیز‌های خوبی که از قبل مانده مثل نمای منزل اقدام به بازسازی آن کرد، چیز‌هایی را که لازم است نگه‌داشت و می‌شود نگه‌داشت را دست نزد یا بهترشان کرد و کاری کرد که به ترکیب جدید بخورند و چیز‌هایی هم که به درد نمی‌خورند را دور ریخت اما این نگه‌داشتن و دور ریختن به این سادگی‌ها هم نیست و کلی اصول و ضوابط دارد به همین خاطر توصیه می‌کنیم که اگر قصد توسعه وب سایت دارید شماره تماستان را برایمان بگذارید تا از آذرخش با شما تماس بگیریم و ببینیم که چه می‌شود برای سایت شما انجام داد!