طراحی موشن گرافیک

همان طور که در مورد دنیای گرافیک گفتیم، این هنر به دنیای ما رنگ داد، باعث رشد برند شد، زیبایی‌شناسی ما را عوض کرد و کلی محصولات جنبی به زندگی هنری و کاری ما آورد که نشان داد گرافیک تا چه حد می‌تواند توانایی داشته باشد و ما خیلی از آن‌ها را کشف نکرده بودیم.

یکی از توانایی‌های گرافیک که تا پیش از پیدایش نرم‌افزار‌هایی مثل افترافکت کشف نشده بود و تکنولوژی به آن بسیار کمک کرد، موشن گرافیک است، ساخت موشن گرافیک و تیزر موشن گرافیک این روز‌ها به صورت گسترده در صنعت تبلیغات دیجیتال، توسط برند‌ها و کسب‌و‌کار‌ها برای موارد متعددی چون تبلیغات، نکات آموزشی، محتوا‌های مناسبتی و … استفاده می‌شود و هر روز هم استفاده از آن‌ها افزایش می‌یابد.

موشن گرافیک در واقع نسبت فامیلی خیلی نزدیکی با انیمیشن دارد با این تفاوت در انیمیشن ما با روایت داستان و شخصیت‌های روبه‌رو هستیم که باید کاملا رفتاری شبه انسانی از آن‌ها ببینیم اما موشن گرافیک مینیمال‌تر است به این معنا که در طراحی موشن گرافیک می‌توان از سَمبُل‌ها استفاده کرد، شخصیت‌پردازی لازم نیست، پس‌زمینه‌سازی اهمیت چندانی ندارد و بیش‌تر رساندن پیام با ساده‌ترین نماد‌های گرافیکی مد نظر است.

سادگی در اجرا چیزی بود که باعث شد موشن گرافیک جای خود را باز کند و استفاده از آن گسترش یابد. این موشن‌های نیمه‌متحرک را یک نفره هم می‌توان تولید کرد، نیازی به یک تیم گسترده تولید ندارد، پس در نتیجه هزینه کم‌تری دارد و البته با سرعت بالایی نیز تولید می‌شود و هنر‌های بصری را به کمک انتقال پیامی که مد نظر ماست می‌آورد ضمن این‌که از نظر تجهیزات تولید هم با کامپیوتر‌‌های معمول امروزی تولیدش امکان‌پذیر است.

 

این‌که گفتیم طراحی موشن گرافیک در مقایسه با انیمیشن، تولیدش راحت‌تر است به این معنا نیست که موشن گرافیک آرتیست‌ها یک خُم رنگرزی کنار دستشان گذاشته‌اند و این جوری کارشان را پیش می‌برند در واقع این‌جا هم خلاقیت، سناریو، میزان تصویرسازی‌ها، المان‌سازی‌ها و … می‌تواند تولید موشن گرافیک را یک پروسه سخت و پیچیده کند که زحمت و هزینه تولید آن را بالا می‌برد.

اما اگر قصد تولید موشن گرافیک دارید باید بگوییم که در این صنعت می‌توان با رقم‌های متفاوتی موشن گرافیک تولید کرد و این‌که شما باید چه قدر برای هزینه موشن گرافیک در نظر بگیرید یا تعرفه ساخت تیزر موشن گرافیک چقدر است؟! تمامی این‌ها بستگی به نیاز و هدف شما دارد، در این شکی نیست که هزینه و برنامه‌ریزی شما وقتی که قرار است موشن گرافیک تولیدی، یک کار مناسبتی باشد که قصد دارید فقط آن را در شبکه‌های اجتماعی کسب‌و‌کارتان منتشر کنید تا وقتی که قرار است کاری باشد که برای یک کمپین بازاریابی گسترده استفاده شود تفاوت می‌کند.

یکی از دلایلی که موجب شده تا ساخت تیزر موشن گرافیک‌ تا این اندازه محبوب شود درصد بالای درگیری و جذبی است که نسبت به سایر انواع محتوا دارد، در واقع جادویی که طراحی موشن گرافیک با ترکیب نور، رنگ، صدا، تکنیک و خلاقیت ارائه می‌دهد تا آن اندازه جذاب و دوست‌داشتنی است که حتی بی‌مقدارترین و ابتدایی‌ترین آن هم می‌تواند جذب‌کننده باشد.

ویدیو موشن، استاپ موشن و اینفو موشن از انواع موشن گرافیک‌ ها هستند که بسته به نوع محتوایی که قرار است ارائه شود می‌توانند انتخاب شوند، در میان این اقسام، استاپ موشن‌ها این روز‌ها طرفداران بیش‌تری پیدا کرده‌اند و البته تکنیک ساختشان نیز آسان است به شکلی که هر فرد با استفاده از دوربین موبایل و نرم‌افزار‌های تلفن همراه هم می‌تواند به تولید آن‌ها اقدام کند و بسته به قدر خلاقیت و هنرنمایی‌اش استاپ موشن‌ های مختلفی را ارائه دهد.

غالب استفاده‌ای که این روز‌ها به خصوص در حوزه دیجیتال از موشن گرافیک‌ ها می‌شود ابزار‌هایی برای ارائه توضیحات و معرفی محصولات است به‌خصوص در صنعت تولید نرم‌افزار‌های کامپیوتری، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند که ساخت موشن گرافیک می‌تواند مکمل بسیار خوبی در راهنمایی کاربران باشد و همان طور که گفته شد جذابیت، گیرایی و درگیری بالایی که برای کاربر ایجاد می‌کند مزیتی است که این قشر را به سراغ آن می‌آورد.

باید به این نکته دقت داشت که شاید در طراحی موشن گرافیک مثل انیمیشن، داستان اهمیت چندانی ندارد اما باید در نظر داشت که این‌جا هم انسجام موضوعی، روایت و خط سیر منطقی یک الزام است که باید در نظر گرفته شود، طراح موشن گرافیک شاید فقط یک اپراتور و در مرحله بالاتر یک هنرمند در حیطه تخصصی خودش باشد از این رو اگر قصد دارید که یک موشن گرافیک باکیفیت داشته باشید پیش از همه داشتن یک سناریو الزامی است.

آژانس تبلیغات و ارتباطات خلاق آذرخش هم مثل شما اندیشه موشن گرافیک‌های جذاب دارد، موشن گرافیک‌هایی که مشتریانمان را ترغیب کند، جذب کند و بیش از هر چیز آن‌ها را با ما دوست کند! آیا شما هم همین دغدغه را دارید؟ اگر چنین است خب نقدا در این موضوع که اشتراک داریم، البته ما علاوه بر این‌که دغدغه‌مندیم خودمان هم دستی بر آتش تولید داریم و از ایده‌پردازی، سناریو، طراحی، اجرا و انتشار می‌توانیم در کنار هم باشیم؛ پس زیاد لازم نیست خودتان را اذیت کنید، شماره تماستان را برای ما بگذارید، به‌زودی با شما تماس می‌گیریم!