طراحی وبسایت سازمانی

واخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد، داشتن سایت شخصی و شرکتی، به شکلی که امروز مرسوم است رواج نداشت، شاید یک یا دو خبرگزاری وب‌سایت‌های ساده‌ای داشتند که بیش‌تر همان تلکس قدیمی بود که تفاوتش این بود که اگر اخبار تلکس روی کاغذ چاپ می‌شد این‌جا منبع انتشار اخبار، مانیتور‌های CRT بود که یک شیشه به عنوان محافظ چشم نیز جلویشان بود که در اصل فقط یک شیشه معمولی بود و هیچ محافظتی از چشم نمی‌کرد!

نهایت سرعت اینترنتی که ما در اواخر دوران اینترنت دایال آپ به آن دست پیدا کردیم، ۵۴کیلو بیت بود که آن‌ها مدام قطع و وصل می‌شد، با این اینترنت که امکان وب‌گردی چندانی نداشتیم، نهایت یک سری به چت‌روم‌های یاهو مسنجر می‌زدیم و تمام، همان اوایل هم که منت گذاشته بودند و اینترنت ADSL تقدیممان می‌کردند نهایت سرعتی که یک فرد عادی می‌توانست داشته باشد ۱۲۸کیلو بیت بود و برای سرعت بالا‌تر باید کارت دانشجویی، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی سلامت روان و حتی اگر رویشان می‌شد تعهد محضری می‌بردی.

صحبت از دولت الکترونیک باعث شد که ادارات دولتی به سمت ایجاد سایت‌ها و پورتال‌های سازمانی بروند، در این میان هم شاید بانک‌ها اولین حلقه زنجیر بودند که در تبلیغاتشان مدام بانکداری الکترونیک، بانکداری الکترونیک می‌کردند اما تقریبا هیچ کار بانکی با آن بانکداری الکترونیک انجام نمی‌شد. اوایل کار دولت الکترونیک و حتی همین حالا هم شما باید یک بار مدارکتان را در سایت سازمان مربوطه آپلود کنید بعد از آن هم مجددا دستی مدارکتان را ببرید و تحویلشان بدهید.

اولین برخورد جدی متولدان دهه شصت با سایت‌های سازمانی، سایت سازمان سنجش بود، که البته از زمانی که ما یاد داریم همین شکل و قیافه را داشته، امکاناتش هم همین‌ها بوده، با وجود این‌که معمولا هم در سال‌های اخیر جزو ۱۰۰ سایت پربازدید ایران بوده اما واقعیت این است که سایتی نیست که با اشتیاق به سراغش برویم و درد مجبوری ما را به سمتش سوق می‌دهد، اوایل ثبت‌نام اینترنتی هم به دلیل این‌که امکان خرید آنلاین وجود نداشت باید کوپن‌های ثبت‌نام را از دفاتر پستی می‌خریدیم و آن هم خودش داستانی داشت که خوشبختانه هرچند سر و شکل و امکانات سایت سازمان سنجش همان است که بوده ولی این امکان خرید آنلاین به آن اضافه شده است.

الآن تقریبا اهمیت جایگاه یک وب‌سایت سازمانی مناسب جا افتاده است، در طراحی وب‌سایت سازمانی دیگر نقش ویترین صِرف به تاریخ پیوسته است و به وب‌سایت‌های سازمانی «درگاه» گفته می‌شود، درگاه‌ها علاوه بر نقشی که در به نمایش گذاشتن توانمندی‌های یک سازمان دارند در واقع یک نقطه مرکزی برای جمع شدن تمامی کارکنان یک سازمان، در کنار هم هستند، ایمیل‌های سازمانی، سیستم‌های مدیریت منابع و … همه بر روی وب‌سایت‌های سازمانی تجمیع می‌شوند و هیچ چاره‌ای جز داشتن یک سایت درست و درمان برای سازمان‌ها باقی نمانده است.

هرچند وب‌سایت سازمان سنجش با همان امکانات و شکل و شمایل هنوز به کار خود ادامه می‌دهد اما امروز وب‌سایت‌های سازمانی تغییرات بسیاری کرده‌اند، به‌خصوص در شرکت‌های غیردولتی که می‌دانند داشتن یک وب‌سایت مناسب می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های نیروی انسانی، جاری و ارتباط با ارباب رجوعشان را کاهش دهد به همین منظور در طراحی وب‌سایت سازمانی مواردی مثل رابط و تجربه کاربری که پیش از این فقط در وب‌سایت‌های سرویس‌محور اینترنتی استفاده می‌شد مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور که تغییر نگاه و نیاز بازار باعث شد که از زیر یوغ تاکسی تلفنی محلات که دولا پنج لا کرایه‌ها را حساب می‌کردند و پاسخگو نبودند رهایی پیدا کنیم، بخش بسیار زیادی از مواردی که در طراحی وب‌سایت سازمانی مورد توجه قرار می‌گیرد ثمره نیازی است که کاربران این سایت‌ها طلب می‌کنند. نکته جالب توجه این‌جاست که کاربران وب‌سایت‌های سازمانی دیگر فقط ارباب رجوع آن سازمان نیستند بلکه تمامی کارکنان آن سازمان هم برای سهولت در کار و فرآیند اجرایی روزمره خود، نیاز‌های متعددی را از این و‌سایت‌ها طلب می‌کنند.

اگر یک وب‌سایت سازمانی دارید بگذارید برای این‌که نگاه منصفانه‌تری داشته باشید خودتان را به جای مراجعه‌کنند وب‌سایتتان بگذارید، ببینید آیا کار کردن با آن برایتان راحت؟ آیا نیاز‌هایتان را به راحتی در دسترستان قرار می‌دهد؟ سرعت وب‌سایت در چه حالی است؟ مدام که با خطا‌های پشت سِرور و پیش سِرور که روبه‌رو نیست؟ چه ارزش افزوده‌ای ارائه می‌دهد؟ محتوای مرتبط با سازمانتان در آن بارگذاری شده است؟ صفحات راهنما و جست‌و‌جوی به درد بخوری دارد؟ مایه آبروداری هست؟

اگر پاسختان به سئوال‌هایی که در بالا پرسیدیم، نظرتان را جلب می‌کند که آفرین، تبریک می‌گوییم شما یک وب‌سایت سازمانی خوب دارید، همان چیزی که اکثر سازمان‌ها به نیازمندند اما اگر کلاهتان را قاضی می‌کنید و می‌بینید که واقعا این وب‌سایت چیزی نیست که سازمان شما بتواند به آن ببالد و حتی شاید گاهی وقت‌های رویتان نمی‌شود که آدرسش را به دیگران بدهید تا برای واجب‌ترین کار‌ها به آن مراجعه کنند پس الآن جای درستی هستید، شما به طراحی وب‌سایت سازمانی مناسب شان و شخصیت سازمانتان نیازمندید و این چیزی که امکانات و تجربه‌اش در آژانس تبلیغات و ارتباطات خلاق آذرخش مهیا است، اطلاعات تماستان را بگذارید، خیلی زود با شما تماس می‌گیریم!