موبایل مارکتینگ

۳۱.۶۶ درصد احتمال دارد که الآن شما با موبایلتان مشغول خواندن این صفحه باشید! از کجا حدس زدیم؟ خب حدس نزدیم، گوگل آنالیتیکس ما همین الآن می‌گوید که ۳۱.۶۶ درصد کاربران سایتمان با موبایل وارد می‌شوند! همین درصد بالا، نشان می‌دهد که باید در هر برنامه بازاریابی، جایگاه ویژه‌ای برای بازاریابی موبایلی و تبلیغات موبایلی در نظر گرفت؟

جمع‌های خانوادگی طبق معمول همه نشست‌های دوستانه و خانوادگی که به عده‌ای برای دیدن عده‌ای آدم موبایل به دست تبدیل شده که سر در گوشی دارند و حتی اگر با یکدیگر کاری داشته باشند هم به هم زنگ می‌زنند، مادربزرگ‌هایی که گوشی هوشمند ندارند همیشه یک سئوال اساسی می‌پرسند، درست همان موقعی که از گرفتن توجه نوه‌ها و بچه‌ها هنگام صحبت کردن خسته شده‌اند و عاصی از این همه بی‌دقتی و سر در گوشی بودن می‌گویند: «ایییییییییییش مگه تو این گوشیا چی هست که اینا مدام سرشون توشه؟»!

سوالی که مادربزرگ‌ها در برخورد با وقت گذرانی جوان‌تر‌ها در گوشی‌های هوشمندشان می‌پرسند را به شکل دیگر شرکت‌های تولید‌کننده این گوشی‌ها و نرم‌افزار‌هایشان پرسیدند و سئوال این بود: «چه کنیم که سر همه مدام در گوشی‌شان باشد؟» و نتیجه‌اش هم گوشی‌های هوشمندی است که هنگام تخت خواب، در دستشویی، حمام و حتی استخر در کنار ما هستند، در نبودشان احساس خلا می‌کنیم و تصور زندگی‌مان بدون این گوشی‌ها اگر غیرممکن نباشد، سخت است!

موبایل‌ها زمانی وسیله ایجاد ارتباط بین افراد بود اما امروز موبایل‌ها خودشان ارتباط‌ساز هستند، ارتباطاتی که پیش از این وجود نداشت و آن‌ها ایجاد کردند، ارتباطاتی مثل ارتباطاتی از جنس بازاریابی و تبلیغاتی که برند‌های مختلف با استفاده از بازاریابی موبایلی آن‌ها را ایجاد کرده‌اند و دارند از آن به صورت جدی استفاده می‌کنند، با تبلیغات موبایلی می‌فروشند و در چشم مشتری‌های بالقوه و بالفعلشان هستند. وقتی که به طور متوسط در جهان افراد چیزی نزدیک به ۵/۵ ساعت از روزشان را با گوشی هوشمندشان  مشغول هستند، واقعا کدام ابزار بازاریابی را می‌توان پیدا کرد که افراد این مدت طولانی با آن مشغول باشند؟!

قبل از همه، غول دنیای فناوری امروز یعنی گوگل فهمید که بازار موبایل، دنیای بسیار دوست‌داشتنی‌ای است و کاربران دوست دارند که تا جایی که می‌شود نیاز‌های فناورانه و اینترنتی خود را با گوشی‌شان برآورده کنند، به همین خاطر برای این‌که دنیای موبایل را در سلطه خود درآورد یک فکر بکر کرد، سیستم‌عامل اندروید را تولید کرد و به رایگان در اختیار شرکت‌های سازنده تلفن‌های همراه قرار داد.

گوگل آرام آرام ما را به سمت موبایل برد و امروز اگر می‌خواهید که در سئو به شما جایگاه ویژه‌ای بدهد، حتما باید راحتی کار با موبایل در وب‌سایتتان، استفاده از تکنولوژی AMP و بسیاری از فاکتور‌های دیگری که گوگل برای این‌که کاربران بتوانند به راحتی در موبایل به محتوای شما دست پیدا کنند را پیاده‌سازی کنید. در واقع برای موفق بودن در موبایل مارکتینگ برای این که در چشم غول این حوزه یعنی گوگل عزیز باشید باید اول از همه سهولت کاربری در موبایل را دریابید!

هرچند به نظر می‌رسد که همه ما موبایل را می‌شناسیم، از چند و چونش سردرمی‌آوریم و می‌دانیم که باید چه بکنیم و قاعدتا این جوری کار در بازاریابی موبایلی خیلی راحت است اما نکته این‌جاست که  اتفاقا به دلیل گستردگی این حوزه و این‌که کاربر موبایل رفتار مشخصی در این کانال بازاریابی برای دست یافتن به یک سفر مشتری خطی ندارد و …، اتفاقا موبایل مارکتینگ یکی از سخت‌ترین حوزه‌های بازاریابی دیجیتال است!

هرچند گفتیم که بازاریابی موبایلی و تبلیغات موبایلی یکی از سخت‌ترین حوزه‌های بازاریابی است اما به این مسئله دقت کنید که موبایل مارکتینگ، روش‌های آسان که خیلی از شما بلدید از آن استفاده کنید هم دارد، مثل همین اس ام اس مارکتینگ و ارسال پیامک به مشتری‌ها که استفاده می‌کنید، هنوز هم کارکرد خودش را حفظ کرده است. شما و خیلی از کسب‌وکار‌های دیگر هنوز از ارسال پیامک انبوه و اس ام اس مارکتینگ جواب می‌گیرند، همین اس ام اس را اگر بهینه کنید و با هدفمندی و آگاهی بیش‌تر پیامک‌هایتان را ارسال کنید قطعا عایدی بیش‌تری به دست می‌آورید؛ بازاریابی موبایلی همین قدر می‌تواند در دسترس و بیخ گوش شما باشد!

موبایل مارکتینگ و تبلیغات موبایلی ابزار‌ها و شیوه‌های مختلفی دارد؛ شما می‌توانید از همه یا بخشی از این شیوه‌ها و ابزار‌ها استفاده کنید و کاربر را با خودتان درگیر کنید در حدی که دیگر حاضر نشوند شما را با هیچ چیز عوض کنند اما مسئله این است که اگر بلد نباشید چگونه از این ابزار‌ها و روش‌ها استفاده کنید، زمان و پول و حتی برندتان را ممکن است از دست بدهید.

تعریف از خود نباشد ما هر چه در توانمان بوده و هست گذاشته‌ایم برای این که یاد بگیریم که در بازاریابی موبایلی چه امکانات، روش‌ها و ابزار‌هایی برای رشد کسب‌و‌کار مشتریانمان وجود دارد، بار‌ها و بار‌ها هم تمرین کرده‌ایم و کوله باری از تجربه ما را در این زمینه همراهی می‌کند؛ اگر فکر می‌کنید می‌توانیم افتخار همراهی شما را هم داشته باشیم، همین پایین شماره‌تان را بگذارید با سرعتی که وقتی پیام کسی که دوستش دارید می‌آید روی گوشی‌تان شیرجه می‌زنید، به شما زنگ می‌زنیم!