چاپ افست

می‌گویند که اختراع ماشین چاپ، دنیا را زیر و رو کرد. خب! کاملا راست می‌گویند. چاپ کردن شکل‌ها و نوشته‌های مختلف و تولید کتاب و این داستان‌ها بخش مهمی از فرهنگ و صنعت است. اصلا صنعت چاپ از آن صنایع درست و درمانی است که هزاران نفر را در گوشه گوشه دنیا مشغول کرده است. شاید می‌گویید که دیگر این همه جان‌فشانی هم برای چاپ و مشتقاتش لازم نیست. ولی باور کنید که هست. همین دنیای بازاریابی و تبلیغات را در نظر بگیرید، نبود چاپ در آن شبیه رها شدن در بیابانی بی‌آب و علف است. بروشورها، بنرها، کاتالوگ‌های تبلیغاتی، کارت ویزیت‌ها و خیلی دیگر از اعضای این دنیای وسیع تبلیغات با چاپ متولد می‌شوند. پس دیگر نگویید که ما غلو می‌کنیم و جان‌فشانی برای این صنعت غیرضروری است. پس اجازه بدهید که به سراغ یکی از بخش‌های مهم دنیای چاپ برویم و از خدمات چاپ افست بیشتر تعریف کنیم.

خدمات چاپ افست

شاید اصلا بهتر است که همین اول کار به شما بگوییم که چاپ افست کدام نوع چاپ است. روزنامه می‌خوانید؟ اهل خواندنش نیستید؟ حداقل دست آشنا و غریبه که دیده‌اید یا حداکثر می‌دانید که تیراژ روزنامه‌ها از حجم اقلام چاپی دیگر بیشتر است. خب، این حجم را چطور چاپ می‌کنند؟ بله بله! پاسخ درست است. چاپ افست. چاپ افست، چاپ دقیقی است. یعنی زمانی که طرح و نوشته را می‌گیرد بنا به ساختاری که دارد و اصطلاحا صفحاتی موسوم به پلیت (plate)، کار نشاندن عکس و نوشته با رنگ مخصوص به طرح اولیه آن را خیلی دقیق انجام می‌دهد. حالا احتمال دارد که بگویید خب! چاپ چاپ است دیگر. چرا باید سراغ افست برویم؟ واقعیت این است که چاپ افست مزیت‌هایی دارد که اگر با آنها آشنا نباشید، چندان تحویلش نمی‌گیرید اما آشنایی با آن برای کسی که می‌خواهد برای چاپ تصمیم‌گیری کند خیلی مهم است. مثلا از مزایای آن باید به نکات زیر اشاره کنیم:

  • خدمات چاپ افست طوری است که می‌توانید حجم وسیعی از اقلام چاپی را با آن آماده کنید؛
  • در چاپ افست، رنگ‌هایی که می‌خواهید چاپ شوند خیلی طبیعی و متنوع از کار درمی‌آیند؛
  • چاپ روی طیف وسیعی از کاغذها و مواد با خدمات چاپ افست مقدور می‌شود.

عالی نیست؟ کیفیت چاپ افست بالاست. پس الکی نیست که از شما می‌خواهیم روی آن حساب کنید. اگر قرار باشد که تعداد زیادی از اقلام چاپی را به ماشین چاپ و نوادگان گوتنبرگ عزیز بسپارید، بهتر است به چاپ افست فکر کنید. چون هوای جیب‌تان را دارد و هزینه‌هایش مقرون به صرفه از کار در می‌آید.

البته باید شش‌دانگ و حواس‌جمع باشید و در انتخاب چاپ افست دقت کنید. چرا؟ به خاطر اینکه این نوع از خدمات چاپ طوری است که بعد از انتخاب طرح و سپردن آن به دستگاه دیگر نمی‌توانید تغییری در محتوای چاپی به وجود بیاورید. پس اگر سوتی بدهید و گافی مرتکب شوید، قطعا هزینه و زمان زیادی را حرام خواهید کرد. شاید هم از آن افرادی هستید که پاک‌باخته دنیای دیجیتالی شده‌اید و چاپ دیجیتال را به افست ترجیح می‌دهید. اینجاست که باید گفت برادر عزیز! خواهر گرامی! دوستان محترم! هر چیزی کاربردهای خودش را دارد. درست است که چاپ دیجیتال هم می‌تواند عالی باشد و کاربرد خوبی برایتان پیدا کند اما هر کدام در موقعیت مناسب خودشان بهترین نتیجه را به شما خواهند داد.

مثلا یادتان باشد که هر وقت پای سرعت عمل به میان باشد و نیاز داشته باشید که کار چاپ را زود، تند، سریع پیش ببرید بهتر است به سراغ چاپ دیجیتالی بروید. هر وقت هم که حجم پروژه‌تان کم بود باز روی دوستان دیجیتال‌پرور حساب باز کنید و کار چاپ را به خدمات دیجیتالی آنها بسپارید. اما زمانی که عجله ندارید، کارتان زیاد و حجیم است یا اینکه روی متریالی به جز کاغذ و خویشاوندانش قصد چاپ کردن دارید باید به سراغ چاپ افست بروید.

افست با شما راه می‌آید و تقریبا روی هر متریالی قابلیت استفاده دارد. از اینها که بگذریم، رنگ‌ها را هم دقیق درمی‌آورد. چاپ دیجیتالی می‌گردد و از میان رنگ‌هایی که دارد، نمونه مشابه طرح‌تان را پیدا می‌کند و به دست چاپ می‌سپارد اما افست خودش را به آب و آتش می‌زند و دقیقا سعی می‌کند، رنگی که می‌خواهید و موردنظرتان است در نتیجه کار به شما تحویل بدهد.

در آخر

چاپ دیجیتال یا افست؟ این هم سوال دارد؟ این‌همه برایتان بیگ و لیتِل (همان صغری-کبری به زبان فرنگی‌ها:) چیدیم تا بگوییم که در دنیای کنونی دست‌تان باز است. بنا به کاربردی که از چاپ می‌خواهید باید به سراغ افست یا دیجیتال بروید. بحث، بحث دوراهی سرنوشت که نیست دوست عزیز! دو امکان پیش روی شما وجود دارد. افست با مزایایی که ارائه می‌کند و دیجیتال با آنچه درباره‌اش در خط‌های بالا گفتیم. اگر به دنبال تیمی حرفه‌ای هستید که به بهترین شکل در این زمینه کمک‌تان کند هم حتما روی پالادیوم حساب کنید. پالادیومی‌ها ختم این کارها هستند. چرا؟ سوال ندارد چون هم کارشناسان خبره دارند و هم تجربه کافی. جای توضیح و بحثی نیست. هست؟